Наукові семінари 2021 рік

 

 

 

 

16.12.21 науковий семінар “Перспективи нейронауки у відновленні зору”

Доповідач: Думанська Ганна Валентинівна, к.б.н., ст.н.с. відділу фізіології нейронних мереж Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАНУ.

Анотація до семінару: Зорова система надає людині більше 80% загальної сенсорної інформації. Спадкові захворювання, професійні навантаження та погіршення екологічної ситуації спричинюють збільшення щорічного світового приросту кількості пацієнтів з нейропатіями зорової системи. Навіть за умов вчасної діагностики та регулярної терапії ці захворювання в деяких випадках призводять до поступової а часто і необоротної втрати зору. Наразі розробки та дослідження багатьох провідних лабораторій світу спрямовані на попередження втрати та відновлення зору. Одна з тематик відділу фізіології нейронних мереж Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАНУ присвячена дослідженню препатологічних станів сітківки та зорового нерва.
На цій зустрічі буде освітлено основні досягнення світової спільноти науковців та лікарів по відновленню зору. Також буде представлено розробки та досягнення нашого відділу спрямовані на попередження розвитку необоротних процесів у зоровому аналізаторі.

Анонс семінару

Відео-запис семінару


09.12.21 Науковий семінар “Нові 2-вимірні кристали: незвичайні властивості, надпровідність та зв’язок із океанічними екваторіальними хвилями”

Доповідач: аспірант кафедри ПФ Орєхов Дмитро

Анотація до семінару: В доповіді будуть обговорюватися експериментальні та теоретичні результати останніх років стосовно пошуків нових кристалів та вивчення їх властивостей. Основну увагу буде приділено дайс, Ліб та кагоме граткам, які містять псевдоспін-1 ферміони із плоскою зоною в спектрі. Експерименти свідчать, що в таких матеріалах досить легко отримати надпровідність. Крім того, вони демонструють незвичайні фізичні властивості, такі як наявність локалізації навіть за відсутності безладу в системі. Також буде розглянуто зв’язок Ліб гратки із океанічними екваторіальними хвилями. Незважаючи на різницю в масштабах, в двох моделях відбуваються схожі явища с точки зору топології. Тому виникнення крайових станів в стрічках із Ліб гратки та виникнення екваторіальних хвиль Кельвіна, Янаі та Россбі є наслідками аналогічних властивостей систем.

Анонс семінару
Запис семінару


25.11.21 Scientific seminar “Exciting Physics of Rare-Earth Borides”

Speaker: Professor for Neutron Spectroscopy Technische Universität Dresden, Dr. rer. nat. Dmytro Inosov.

Seminar language: English

Annotation: Metal borides are a multifarious family of crystalline compounds ranging from layered quasi-two-dimensional metals to cubic Kondo insulators. They represent a rich playground for studies of magnetism, superconductivity, heavy-fermion behavior, and hidden-order phases. These materials find applications as electron emitters, thermoelectrics and x-ray monochromators. Rare-earth borides also attract interest from the point of view of fundamental physics due to their highly unusual low-temperature properties that have been studied for more than 50 years and still remain a hot topic in condensed matter physics. In this lecture I will present some examples of fundamental physical problems arising in this family of compounds. These include the hotly debated topological Kondo insulator state in SmB6, the unusual field-space anisotropy in magnetic phase diagrams of hexa- and dodecaborides, and the quest to understand multipolar order in CeB6 also known as “hidden order”, as well as its excitation spectrum. With examples from our own research performed in the last 10 years, I will demonstrate how neutron spectroscopy can shed light on some of these exciting physical problems.

Анонс семінару (українською)

Seminar announcement (English)


18.11.21 Науковий семінар “Стелс-технології та нові процесори: магноніка та оптика нанооб’єктів”

Доповідач: доктор фізико-математичних наук, доцент, професор кафедри загальної фізики ФМФ КПІ ім. Ігоря Сікорського Куліш В.В.

Анотація семінару: Популярність та актуальність нанотехнологій забезпечується унікальними фізичними властивостями наносистем. Зокрема, широке застосування в техніці знаходять наразі – а також є перспективними для майбутніх застосувань – магнітні (в тому числі спін-хвильові) та оптичні властивості наносистем різних конфігурацій. Семінар буде присвячено фізиці наносистем та нанотехнологіям взагалі. Особливу увагу буде приділено взаємодії наносистем з електромагнітними хвилями, а також магнітним властивостям наносистем – передусім спіновим хвилям (та спіновим збудженням взагалі) у наносистемах.

Анонс семінару


04.06.21 Спільний семінар з дослідницьким центром Huawei Україна

04.06.21 о 14-00 відбувся семінар від Київського дослідницького центру Хуавей Україна для аспірантів і студентів спеціальності 105 Прикладна фізика і наноматеріали. Семінар пройшов онлайн.

Доповідачі: директора центру Fu Xing, провідний експерт Хайрнасов Сергій Манісович, менеджера з кооперації Ушаков Микола Володимирович.

Детальніше


16.04.21 науковий семінар “Спінтроніка: від магнітних голівок до антиферомагнітних чипів”

Доповідач: доктор наук, професор університету ім. Йогана Гутенберга міста Майнц, Німеччина – Гомонай Олена Василівна.

Анотація до семінару: Донедавна інформаційні технології спиралися на фізику 20 сторіччя і використовували магнітні поля для керування феромагнетиками, електричні струми для керування зарядами. В цій доповіді я розкажу, як фізика 21 сторіччя змінила ці технології, як і чому електричний струм здатен керувати спіном електрона, що таке антиферомагнетики і чому в чому вони кращі за інші магнітні матеріали. Ми познайомимося із сучасними методами поляризації електричного струму, дізнаємося про спіновий ефект Хола та поле Нееля. Я також розкажу про те, яким чином можна “записувати” і “зчитувати” інформацію з антиферогманітних чипів і де вони можуть знайти застосування.

Детальніше

Відео-запис семінару