Локалізовані стани Бозе–Ейнштейнівського конденсату в оптичних ґратках
Наукові керівники: Катасонов Антон, Герасимчук Ігор Вікторович, доктор фіз.-мат. наук, старш. наук співроб., пров. наук. співроб. відділу фізики мезо- та нанокристалічних магнітних структур, Інститут магнетизму НАН України та МОН України
Мета:
Визначення властивостей локалізованих станів Бозе–Ейнштейнівського конденсату в оптичній системі в рамках рівняння Гросса–Пітаєвського з двома ідентичними пастками в якості утримуючого потенціалу.
Актуальність теми:
Реалізація Бозе–Ейнштейнівської конденсації (БЕК) надала можливість випробувати новий агрегатний стан речовини, який до певного часу вважався суто теоретичною концепцією. БЕК дозволяє спостерігати квантові ефекти на макроскопічному рівні, зокрема надплинність, надпровідність, атомну інтерференцію, тунелювання речовини БЕК крізь потенціальний бар’єр тощо. Усі зазначені властивості є підґрунтям для створення на основі конденсатів Бозе–Ейнштейна надчутливих вимірювальних приладів, серед яких атомарні аналоги інтерферометрів та інші, що дозволяють вимірювати обертання, прискорення та градієнти гравітації з надзвичайною точністю. Існує потреба у теоретичному описі існуючих експериментальних результатів з БЕК. Зокрема, корисним є теоретичне дослідження захоплення нейтральних атомів в оптичних ґратках, яке забезпечує ефективний і потужний засіб контролю властивостей конденсатів Бозе–Ейнштейна, що підтверджується низкою експериментів.
Очікувані результати:
Аналітичні та чисельні розв’язки для нелінійних локалізованих станів Бозе–Ейнштейнівського конденсату в оптичній системі в рамках рівняння Гросса–Пітаєвського з двома ідентичними пастками в якості утримуючого потенціалу, їх властивості та висновок про їх стійкість як результат відповідного аналізу.