Програма вступу до аспірантури на спеціальність Прикладна фізика та наноматеріали
Архів
ПРОГРАМА фахового випробування для вступу на освітньо-наукову програму підготовки доктора філософії спеціальності 105 “Прикладна фізика і наноматеріали”
Програму розроблено та ухвалено кафедрою прикладної фізики ФТІ протоколом засідання кафедри: №8/2015-16 від 08.06.2016р.
Архів
ПРОГРАМА фахового випробування для вступу на освітньо-наукову програму підготовки доктора філософії спеціальності 105 “Прикладна фізика і наноматеріали”
Програму розроблено та ухвалено кафедрою прикладної фізики ФТІ протоколом засідання кафедри: №8/2015-16 від 08.06.2016р.
І. ФІЗИКА ТВЕРДОГО ТІЛА
- Газ, рідина, тверде тіло. Предмет фізики твердого тіла. Примітивна комірка, елементарна комірка, комірка Вігнера –Зейтца. Класифікація граток Браве. Визначення оберненої гратки. Важливі приклади. Перша зона Бріллюена.
- Атомні площини, індекси Міллера. Умови Брегга та Лауе дифракції рентгенівських променів у кристалах. Побудова Євальда. Методи Лауе та Дебая Шерера.
- Електронні стани у кристалах. Періодичний потенціал. Теорема Блоха. Поверхня Фермі. Густина станів. Загальний підхід до рішення рівняння Шредінгера у випадку слабкого періодичного потенціалу.
- Енергетичні рівні електрона поблизу брегівської площини. Енергетична щілина. Енергетичні зони в одновимірному та трьохвимірному випадках. Зони Бріллюена.
- Метод сильного зв’язку. Функції Ван’є. Наближення майже вільних електронів та загальні властивості хвильових функцій валентних електронів.
- Динаміка електронів. Напівкласична теорія провідності у металах. Наближення часу релаксації. Нерівноважна функція розподілу.Статична електропровідність. Теплопровідність.
- Коливання гратки. Фонони. Класична теорія гармонічного кристалу. Гармонічне наближення. Адіабатичне наближення. Закон Дюлонга і Пті. Нормальні моди одновимірної гратки Браве.
- Квантова теорія гармонічного кристалу. Нормальні моди і фонони. Загальний вираз для теплоємності гратки. Теплоємність кристалів при високих та низьких та проміжних температурах. Модель Дебая та Ейнштейна. Граткова та електронна питомі теплоємності. Густина нормальних мод.
- Теплопровідність гратки. Загальний підхід. Елементарна кінетична теорія.
- Метали. Фонони у металах. Закон дисперсії, діелектрична проникливість металу. Електроопір металів. Процеси перекиду, захоплення фононів.
- Електростатика діелектриків. Теорія локального поля. Поляризуємість діелектриків.
- Магнітні властивості кристалів. Намагніченість і сприйнятливість. Сприйнятливість діелектриків з повністю заповненими атомними оболонками, ларморовський діамагнетизм. Правило Хунда. Сприйнятливість діелектриків, які містять іони з частково заповненими оболонкою. Парамагнетизм. Сприйнятливість металів, парамагнетизм Паулі. Діамагнетизм електронів провідності.
- Типи магнітних структур. Термодинамічні властивості поблизу точки виникнення магнітного порядку. Основний стан гейзенберговського ферро- та антиферромагнетика при нульовій температурі. Гейзенберговський феромагнетик при низькій температурі. Спінові хвилі. Теорія молекулярного поля. Дипольна взаємодія у феромагнетиках. Домени.
ІІ. Квантова електроніка
- Температура як характеристик стану речовини. Принцип та формула Больцмана. Формула Планка. Рівноважний стан квантових систем, населеність енергетичних рівнів. Спонтанні та вимушені переходи, ймовірність переходів. Співвідношення Ейнштейна. Дозволені та заборонені переходи.
- Квантове підсилення та поглинання. Умови лазерної генерації. Оптичні резонатори. Типи мод. Умова стійкості резонатора. Ширина лінії генерації. Кінетичні рівняння лазерної системи. Дво- та трирівневі системи.
- Динаміка генерації лазера. Рівняння опису роботи лазера. Поле в резонаторі. Матеріальні рівняння. Рівняння багатомодового лазера. Стаціонарна генерація лазера. Вплив просторової неоднорідності поля мод та спектральної неоднорідності активного середовища на характеристики лазерного випромінювання.
- Лазер з модуляцією добротності резонатора. Режим синхронізації мод. Спектральні характеристики лазерного випромінювання. Принцип управління дожиною хвилі лазера.
- Оптична голографія. Типи голограм: Габора, Френеля, Фраунгофера, Денисюка. Запис голограм та відновлення зображення.
ЛІТЕРАТУРА:
- О. Звелто. Принципы лазеров. Пер. с англ. – М.: Мир, 1990.
- Кейси Х., Паниш М. Лазеры на гетероструктурах: В 2 томах/ Пер. с англ. – М.: Мир, 1981.
ІІІ. Нелінійна оптика
- Лінійна та нелінійна поляризація матеріального середовища. Тензори нелінійної сприйнятливості. Методи розрахунку нелінійної сприйнятливості. Методи вимірювання оптичних нелінійностей.
- Генерація другої гармоніки. Взаємодія плоских хвиль. Фазові синхронізми та методи узгодження фаз. Формування імпульсів та їх скорочення. Дисперсійне розпливання імпульсів.
- Трихвольова параметрична взаємодія. Параметричне підсилення світлових пучків та імпульсів. Умови фазового синхронізму. Параметричні перетворенн частоти вниз і вгору. Параметричні генератори світла.
- Стимульоване розсіювання світла: Вимушене комбінаційне розсіювання Мандельштама-Брілюена, вимушене температурне розсіювання. Насичення розсіювання.
- Нелінійна рефракція Фізичні механізми. Самофокусування та самодефокусування. Фазова самомодуляція світла.
- Нелінійне поглинання. Теорія двохфотонного поглинання. Особливості двохфотонного поглинання в напівпровідниках. Практичне використання.
- Оптична бістабільність. Оптичний транзистор, оптичні логічні елементи, інші типи бістабільних пристроїв.
ЛІТЕРАТУРА:
- Н. Бломберген. Нелинейная оптика. М.: Мир.- 1965.
- Ф. Цернике, Дж. Мидвинтер. Прикладная нелинейная оптика. М.: Мир.- 1976.
Питання для вступу на спеціалізацію «Високі фізичні технології»
- Основні напівпровідникові матеріали сучасної мікро- та оптоелектроніки. Епітаксійні методи вирощування тонких та надтонких шарів напівпровідників. Вирощування напівпровідникових гетероструктур A3B5, A2B6, A4B6.
- Прямозонні, непрямозонні напівпровідники. Напівпровідникові тверді розчини. Власні і домішкові напівпровідники, ізоелектронні домішки. Статистична Функції розподілу електронів і дірок в зонах, визначення концентрації носіїв у власних та домішкових напівпровідниках, визначення рівня Фермі в донорному та акцепторному напівпровіднику, залежність концентрації носіїв від температури.
- Фотоелектричні явища в кристалах. P-n перехід, типи гетеропереходів, електронне та оптичне обмеження. Властивості гетеропереходів. Напівпровідникові структури низької розмірності, густина станів в 2D, 1D, 0D кристалах. Надгратки, зонна будова та фізичні властивості. Основні матеріали оптоелектроніки.
- Напівпровідникові лазери з електронною і оптичною накачкою. Інжекційні лазери, лазери з квантовими розмірними шарами. Каскадні лазери на внутрішньозонних переходах.
- Приймачі випромінювання з зовнішнім і внутрішнім фотоефектом. Фотоелектронні помножувачі. Типи фотокатодів. Фоторезистори. Фотодіоди. Фотодіоди з гетеропереходами. Фотодетектори з надграток. Лавинні фотодіоди. Варизонний лавинний фотодіод. Лавинний фотодіод на надгратках. Фото ПЗЗ-структура.
- Нанокристалічний стан речовини. Нанокристалічний стан в металах. Дефекти типу вільного об`єму в органічних та неорганічних матеріалах. Структура та властивості наночастинок.
- Фулерени і нанотрубки. Технології одержання. Фулерени в конденсованих системах. Графен, особливості зонної будови, фізичні та хімічні властивості.
- Методи і засоби дослідження наностуктур.
ЛІТЕРАТУРА:
- Пихтин А.Н. Оптическая и квантовая электроника – М.: Высшая школа, 2001.- 573 с.
- Зи С. Физика полупроводниковых приборов: В 2 книгах/ Пер. с англ. – М.: Мир, 1984.
- Кейси Х., Паниш М. Лазеры на гетероструктурах: В 2 томах/ Пер. с англ. – М.: Мир, 1981.
- Ч. Пул-мл., Ф. Оуэнс. Нанотехнологии. / Пер. с англ. – М.: Техносфера, 2006, 336 с.