Опис освітньої програми бакалавра прикладної фізики
Надіслано: stasbeh July 06 2020 12:47:53

Освітня програма спеціальності 105 «Прикладна фізика та наноматеріали» реалізується у навчально-науковому Фізико-технічному інституті НТУУ «КПІ» профільною кафедрою «Прикладна фізика».

Фізико-технічний інститут (ФТІ) було утворено у 1995 році спільно Міністерством освіти та Національною Академією Наук України.

Згідно із концепцією створення ФТІ було засновано з метою збереження і засвоєння ефективної і перевіреної часом фізико-технічної системи освіти, що з розпадом СРСР залишилась за межами України. У заснуванні ФТІ брали участь провідні вчені України, серед них - Президент Національної академії наук академік Михайло Патон, міністр освіти академік Михайло Згуровський, академіки Віктор Бар'яхтар, Юрій Далецький, Анатолій Шидловський, Анатолій Шпак та інші.

Основне завдання освітньої програми спеціальності 105 «Прикладна фізика та наноматеріали» це – випуск фахівців з підсиленою фізико-математичною, комп'ютерною підготовкою у різних напрямках фізико-технічного профілю для потреб установ НАНУ та високо-технологічних галузей промисловості України.

Концепція освітньої програми, як і всього ФТІ, – це впровадження фізико-технічної системи освіти в Україні, що забезпечує найвищий рівень підготовки з фундаментальних та комп'ютерних наук, іноземних мов, надає виняткові можливості для теоретичної підготовки в поєднанні з отриманням практичних навичок. Ця система базується на принципах вищої фізико-технічної школи, реалізованих в Політехнічній школі у Парижі, в Каліфорнійському технологічному інституті, Масачусетському технологічному інституті,

Основні принципи фізико-технічної системи освіти це:

Для практичного втілення цієї концепції було необхідно вирішити декілька першочергових задач:

  1. Створити збалансовану навчальну програму за спеціальністю 105 «Прикладна фізика та наноматеріали», яка б в межах кредитів наданих Міністерством освіти України за кожною окремою дисципліною максимально повно задовольняла сучасним вимогам і принципам фізико-технічної освіти.
  2. Підібрати кадровий склад викладачів, які б могли забезпечити високий рівень викладання як базових, так і спеціальних курсів із максимально можливим залученням найбільш кваліфікованих співробітників НАН України.
  3. Розробити і впровадити методичне забезпечення всіх курсів дисциплін, що викладалися силами кафедри.
  4. Організувати лабораторну базу кафедри, що мала б забезпечити практичну складову спеціальних курсів для отримання студентами навичок роботи із складним науковим обладнанням.
  5. Розробити систему взаємодії із базовими установами НАН України для забезпечення науково-дослідної діяльності студентів в цих установах та науково-дослідної роботи співробітників кафедри.

До кінця 2000 року освітня програма за спеціальністю 105 «Прикладна фізика та наноматеріали» була розроблена для трьох спеціалізацій, а саме: «Високі фізичні технології», «Фізика живих систем», «Фізика енергетичних систем». 

В різні роки дисципліни навчальної програми викладали такі видатні фахівці як академіки Костюк П.Г., Шпак А.П., Халатов А.А., член-корреспонденти Фірстов Г.С., Рєзцов В.Ф., Фіалко Н.М., Щерба А.А., професор Борщ А.О., Василенко Д.А.Веселовський М.С.Жданов В.І., Ілінський О.Г., Кобушкін О.П., Літовченко А.С., Мислович М.В., Назаров О.М., Нищенко М.М., Парновський С.Л., Плюйко В.А., Тіхонов Є.О., Уваров В.М., Черемних О.К., Воропаєв Г.О., Негрійко О.М.

Студенти спеціальності 105 «Прикладна фізика та наноматеріали» вивчають принципи прикладних досліджень властивостей і закономірностей фізичних об’єктів, процесів і систем, та методи розв’язувань складних спеціалізованих задач та практичних проблем з прикладної фізики та наноматеріалів, які дозволяють створювати нові фізичні процеси та системи, матеріали та речовини,  проектувати новітні джерела енергії.

Реалізована «фізтехівська» система навчання, дозволила створити тісну співпрацю з дослідницькими установами Національної академії наук України, та забезпечила можливість студентам освітньої програми Прикладна фізика проходити переддипломну практику та виконувати кваліфікаційні роботи  під керівництвом провідних фахівців науково-дослідних установ і організацій.  Так, наприклад:

 

Опис освітньої програми спеціальності 105 «Прикладна фізика та наноматеріали».

Вміння і компетентності, якими буде володіти фахівець за даною освітньою програмою.

Фундаментальні знання:

На базі отриманих фундаментальних знань, студенти отримають  необхідні професійні знання та  вміння для:

Випускник за освітньою програмою «Прикладна фізика та наноматеріали» може працювати

а також займатись науковою діяльністю в наукових установах НАН України, таких як

або  продовжувати навчання в провідних наукових установах і національних лабораторіях Європейського Союзу та США.

Навчально-лабораторна база

Навчальний процес органічно поєднує класичну фундаментальну та інженерну освіту.  Теорія широко підкріплена практичними навичками. Принципи навчання апелюють до найкращих світових зразків фізико-технічної освіти (МФТІ, МІТ, Caltech). 

Наші студенти займаються в найкращих навчальних лабораторіях КПІ ім. Ігоря Сікорського:

А також в науковій роботі студенти мають змогу використовувати обладнання центрів колективного користування НАНУ наступних науково дослідних інститутів НАНУ:

Стажування та участь студентів у наукових проектах

Починаючи з 3 курсу студенти залучаються до реальних наукових проектів, за що отримують фінансування, виконують дипломні роботи та магістерські дисертації:

Під час навчання студенти мають змогу проходити стажування з оплатою праці в Київському дослідному центрі “Huawei” (Титов С., Поляков В., Голяткіна М.), інститутах НАН України, Відділенні  цільової підготовки КПІ  ім. Ігоря  Сікорського для НАН України.

При кафедрі прикладної фізики працює міжгалузевий науково-технічний гурток-платформа студентських ініціатив МІ-6, наукові керівники: доц. Монастирський Г.Є, доц. Іванова В.В. Щорічно до роботи гуртка залучені 6-8 студентів НН ФТІ та інших підрозділів КПІ ім. Ігоря Сікорського.

 

Міжнародна співпраця

КПІ ім. Ігоря Сікорського у рамках освітньої програми «Прикладна фізика та наноматеріали» бере участь в європейських програмах  Erasmus Mundus.

В рамках Європейської програми Erasmus Mundus здійснюється обмін студентами (Стребкова Д., Єгіазарян Г.) з університетом Ренн-1, Франція за ступеневою академічною мобільністю.

У рамках договору партнерства КПІ  ім. І.Сікорського з Центральною Школою міста Ліон (Франція) навчається студент Сухенко І.

В рамках міжнародної програми Mitacs Globalink Research Internship:

Літнє стажування в Канаді пройшли:

2018 р.:

2019:

Студент Іван Северин прийняв участь в стипендіальній програмі німецького бізнесу для України в 2017 році від Комітету східно-європейських економічних відносин (Ost-Ausschusses der Deutschen Wirtschaft) протягом лютого-квітня 2017 пройшов стажування в професійний інтернатурі в компанії “Robert Bosch GmbH”,  Renningen.

Кожного року студенти, що навчаються за спеціальністю 105 «Прикладна фізика та наноматеріали» приймають участь у Всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт та олімпіадах, отримують призові місця та перемагають:

Студенти активно відвідують наукові школи та конгреси:

Студентка Тищенко В. отримувала стипендію Президента України (наказ Міністерства Освіти і Науки України № 1209 від 06.11.2018). С 2019 р. навчається в Масачусетському технологічному Інституті (США)

 

Публікації та конференції

Студенти беруть активну участь в міжнародних наукових конференціях:

а також в щорічний науково-практичній конференції студентів, аспірантів та молодих учених «Теоретичні і прикладні проблеми фізики, математики та інформатики.

Участь у міжнародних науково-практичних конференціях за кордоном України:

Разом з науковими керівниками студенти публікують результати наукової діяльності в рейтингових журналах, що входять до наукометричних баз даних Scopus та Web of Science та фахових виданнях: